Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Fizjoterapia jest mocno rozwijającą się dziedziną medycyny, przez co w ostatnich latach wyszczególniono jej specjalizacje. Do najpopularniejszych należy fizjoterapia: ortopedyczna, sportowa, dziecięca, uroginekologiczna oraz stomatologiczna, zapewniając interdyscyplinarną, kompleksową opiekę pacjentów bez względu na ich problem zdrowotny.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?
Do fizjoterapeuty dziecięcego warto wybrać się z niemowlęciem w momencie zauważenia następujących objawów:
- brak aktywności ruchowej i zainteresowania zabawkami czy osobami z bliskiego otoczenia
- niskie napięcie mięśniowe lub wzmożone napięcie mięśniowe i prężenie się dziecka
- obecność przetrwałych odruchów pierwotnych
- opóźnione rozpoczęcie chodzenia lub raczkowania
- brak umiejętności samodzielnego siedzenia lub stania mimo adekwatnego wieku
Wskazaniem jest również trudny i skomplikowany poród, szczególnie jeśli w jego trakcie doszło do niedotlenienia okołoporodowego. Dzieci z chorobami wrodzonymi i genetycznymi (zespół Downa, spektrum autyzmu, mózgowe porażenie dziecięce itd.) powinny regularnie uczęszczać do sprawdzonego fizjoterapeuty. W przypadku starszych dzieci wskazaniami do wizyty są wszelkiego rodzaju wady postawy (skoliozy, skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie, klatka piersiowa lejkowata, kolana koślawe itd.) oraz problemy z napięciem mięśniowym.
Wizyta u fizjoterapeuty manualnego
Fizjoterapeutą manualnym powszechnie nazywamy każdego specjalistę zajmującego się urazami i kontuzjami ortopedycznymi oraz sportowcami, jednak zakres jego możliwości jest znacznie szerszy. Przede wszystkim do fizjoterapeuty należy udać się po wystąpieniu jakichkolwiek kontuzji typu:
- skręcenie lub zwichnięcie stawu
- złamanie kości
- zerwanie, naderwanie lub naciągnięcie mięśnia
- entezopatie (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
Wskazaniem są również wszelkie dolegliwości bólowe w obrębie stawów czy mięśni, np. podczas podnoszenia kończyny górnej lub zginania stawu kolanowego. Współcześnie do fizjoterapeuty najczęściej uczęszcza się w związku z bólami kręgosłupa i rwą kulszową – nierzadko odpowiednio dobrana terapia może uchronić pacjenta przed planowanymi operacjami na kręgosłupie. Wizyty są konieczne również po operacjach takich jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego czy stabilizacja złamań śrubami.
Kiedy jeszcze?
Do fizjoterapeuty warto wybrać się także bez konkretnych problemów zdrowotnych. Zwłaszcza, jeśli chcemy po prostu nauczyć się prawidłowo wykonywać określone ćwiczenia i tym samym ustrzec się przed przyszłymi kontuzjami podczas uprawiania sportu. Jeśli czujemy bolesne, mało komfortowe napięcie mięśni fizjoterapeuta może pomóc nam stosując kombinację metod masażu tkanek głębokich, kinesiotapingu, terapii manualnej czy suchego igłowania.
Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego wskazana jest wszystkim kobietom z:
- nietrzymaniem moczu, gazów i stolca
- częstym chodzeniem do toalety porą nocną
- endometriozą
- bolesnymi miesiączkami
- dolegliwościami bólowymi podczas współżycia
- pieczeniem, bólem okolic krocza
- obniżeniem narządów rodnych
Także panie przygotowujące się do zajścia w ciążę, w ciąży (celem zmniejszania dolegliwości ciążowych oraz prawidłowego przygotowania mięśni do porodu) oraz przed porodem powinny udać się do tego specjalisty. Po porodzie wizyta ma na celu kontrolę mięśni dna miednicy i kompleksowe zajęcie się bliznami wskutek nacięcia / pęknięcia krocza lub cięcia cesarskiego. Wskazaniem jest planowanie lub przebycie operacji urologicznych lub ginekologicznych.
Kiedy do fizjoterapeuty stomatologicznego?
Wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego ma zastosowanie w następujących przypadkach:
- bruksizm, patologiczne zaciskanie zębów i ścieranie ich powierzchni
- bóle, przeskakiwanie i blokowanie się stawów skroniowo-żuchwowych
- szumy uszne
- przewlekłe bóle i zawroty głowy
- bóle kręgosłupa szyjnego
- uczucie napięcia w okolicy twarzy
- szczękościsk
- porażenie nerwu twarzowego lub neuralgia trójdzielna
- stany po złamaniu lub pęknięciu kości żuchwy, szczęki i czaszki
Także podczas leczenia ortodontycznego lub protetycznego warto udać się do tego specjalisty, aby efekty końcowe były jeszcze lepsze, a samo leczenie odbyło się bez przykrych dolegliwości bólowych i dyskomfortu.